Jak se zesiluje mobilní signál

Zesilovač mobilního signálu pomocí antény přijímá signál z vnějšího okolí. Zachycený signál zesílí a pomocí druhé antény rozšíří uvnitř objektu.

Které součásti potřebuji?

  • Vnější anténa (umístěná mimo objekt v místě, kde je kvalita signálu nejvyšší, podobně jako se umisťuje anténa pro příjem TV vysílání),
  • Zesilovač (někdy nazývaný jako opakovač, slouží k zesílení slabého vstupního signálu z vnější antény tak, aby bylo možné pokrýt požadovaná místa uvnitř objektu),
  • Vnitřní anténa (pokrývá interiér objektu signálem, podobně jako např. anténa na vašem Wi-Fi routeru),
  • Kabelové propojky (spojují vnější anténu, zesilovač a vnitřní anténu).

Typická situace: v objektu je špatný nebo žádný signál, venku je ale signál lepší (na zahradě, na přilehlém kopci atd.). Tento stav řešíme tím, že umístíme venkovní anténu tak, aby měla dostatečný příjem signálu pro telefonování, připojení k internetu nebo obojímu – dle přání zákazníka. Zachycený signál je dále sveden koaxiálním kabelem do zesilovače signálu uvnitř objektu. K zesilovači je pak připojená vnitřní anténa, která signál vysílá uvnitř objektu. Uvnitř objektu tak můžete telefonovat stejně jako na daném místě venku.

Platí jednoduché pravidlo: kvalita signálu uvnitř objektu závisí na kvalitě signálu zachyceném venkovní anténou. Je proto nutné pečlivě vybrat místo, kam venkovní anténu umístíme:

  • Nejprve zjistíme, kde je v okolí nejbližší vysílač zvoleného mobilního operátora. Na něj venkovní anténu přesně natočíme.
  • Vnější anténa se zpravidla umisťuje na střechu, stožár, komín atd., u vysokých objektů (mnohapatrové panelové domy) je možné i zavěšení na balkoně. Vysoko umístěná anténa má lepší příjem signálu, který není rušen překážkami (střechou, zdmi atd.).

Zesilovač zajednou zesiluje všechny dostupné mobilní operátory, v praxi ale záleží na:

  • dostupnosti (v některých lokalitách nejsou dostupní všichni operátoři, např. pouze O2 a T-Mobile),
  • místě vysílání (pokud mají požadovaní operátoři vysílače v opačných směrech od objektu, je nutné instalovat anténu pro oba operátora zvlášť),
  • použité frekvenci (např. pokud v dané lokalitě vysílá Vodafone v pásmu 4G a O2 v pásmech 2G, pro zesílení obou těchto operátorů je nutné zakoupit dvoupásmový zesilovač, který podporuje 2G i 4G).

Operátoři vysílají napříč krajinou v odlišných pásmech (frekvencích), které se laicky odlišují svým určením: např. pásmo 800 MHz je vhodné do otevřené krajiny, pásmo 2600 MHz najdeme ve městech či v zastavěných oblastech. Je tedy nutné vybrat zesilovač tak, aby podporoval pásmo vašeho operátora v místě, kde chcete signál zesílit.

Typ zesilovače dále volíme podle vnějších podmínek, typu a rozlohy objektu (budovy), délce kabelového vedení a předpokládaného počtu uživatelů. Podle typu zesilovače a daných podmínek je nutné správně vybrat i odpovídající venkovní a vnitřní antény. S výběrem vám rádi poradíme.